Rak grlića materice ubije najviše žena u svijetu: Najefikasnija prirodna preventiva!

U Srbiji svakog dana najmanje jedna žena umre, a četiri obole od raka grlića materice. Trenutno u Evropi 175.000 žena ima dijagnozu ovog raka, a po broju oboljelih i smrtnosti, Srbija je u samom vrhu.
Najveći broj žena prvi put se javi ginekologu kada je bolest već u poodmakloj fazi i kada je liječenje teško i neizvjesno. Ova činjenica djeluje još poraznije ako se zna da rak grlića materice može da se spriječi redovnim pregledima, a da se, ukoliko se bolest ipak pojavi – ranim otkrivanjem i odgovarajućim liječenjem postiže izlečenje u najvećem broju slučajeva.
ginekolog-foto

Šta je rak grlića materice
Rak grlića materice je zloćudni tumor koji nastaje zbog nenormalnog rasta ćelija u donjem dijelu materice. Razvija se tokom dužeg vremenskog perioda, pet i više godina, što omogućava njegovo blagovremeno otkrivanje prije nego što postane invazivan i počinje da se širi. Mađutim, rak grlića materice ne daje rane simptome, ili su oni blagi i nespecifični. Postojanje premalignih promena na grliću materice ili početnog oblika kancera najčešće prolazi bez ikakvih tegoba i ne upozorava ženu da treba da se javi ginekologu.

Prilikom ispitivanja uzročnika raka grlića materice naučnici nisu otkrili samo jedan, nego više faktora rizika koji povećavaju šansu da ćelije grlića materice postanu abnormalne i počnu da se razvijaju kao maligno tkivo. Među rizike koji mogu da doprinesu nastanku malignog tumora cerviksa spadaju rani početak seksualnog života i veći broj seksualnih partnera, pušenje, bolesti imunološkog sistema, nizak standard života, niži stepen obrazovanja, neadekvatna seksualna higijena, loši uslovi života i loša zdravstvena zaštita.
Jedan od najvažnijih uzročnika raka grlića materice je Humani Papiloma virus (HPV), seksualno prenosivi virus koji može da uzrokuje promjene u ćelijama grlića materice što dovodi do nastanka malignog tumora. Naravno, ne znači da će sve žene koje su zaražene ovim virusom i dobiti rak, ali činjenica je da većina onih koji obole od ove vrste tumora imaju infekciju ovim virusom. Najvažnije u prevenciji raka grlića materice je stvaranje navike da se kod ginekologa odlazi redovno, bar jednom godišnje, da se u tom periodu bar dva puta uradi Papanikolau test, da se izbjegava često mjenjanje partnera i da se blagovremeno i adekvatno liječe genitalne infekcije.
Simptomi i liječenje

Premaligne promjene i rani invazivni rak grlića materice najčešće ne zadaju nikakve tegobe. Simptomi koje žena oboljela od raka grlića materice može da ima jesu: krvarenje (to je najčešće prvi simptom, bilo u toku odnosa ili između dvije menstruacije; može da se javi i produženo menstrualno krvarenje ili krvarenje nakon menopauze), pojačano bijelo pranje često praćeno neprijatnim mirisom, bol, koji se najčešće javlja u krstima ili u nozi, kao i oticanje noge.
Nažalost, ovo su znaci da je bolest uznapredovala. Kada patohistološki nalaz potvrdi dijagnozu, ljekar određuje stadijum bolesti da bi mogao da propiše odgovarajuću terapiju. U liječenju ove nimalo naivne bolesti i fitoterapija može da bude od velike koristi.
Papa test

To je jednostavna i bezbolna metoda kojom se uzima bris sa grlića materice, a pregledom ćelije proverava se da li postoji upala ili prisustvo nenormalnih ćelija ili ćelija raka grlića materice. Test je najbolje raditi 10-20 dana nakon početka menstruacije, a pre pregleda ne treba koristiti vaginalne lijekove, niti lokalna kontraceptivna sredstva – pjene, gelove, AB film, kreme.
Ukoliko je nalaz Papanikolau testa pozitivan (odnosno ako pokazuje grupe IV i V), žena obavezno, bez odlaganja, mora da se obrati ginekologu radi dodatnih ispitivanja – kolposkopije (posmatranje grlića materice aparatom koji uvećava i do 40 puta i promjene čini vidljivim), Šilerovog testa (bojenje grlića materice rastvorom joda, pri čemu se zdrave ćelije preboje smeđom bojom, a oštećene ostaju neobojene ili se slabije boje) i biopsije grlića materice (uzimanje isečka tkiva sa grlića materice radi patohistološke analize).
Recepti
1. Terapija u prvih 7 dana

Čajna mješavina: Po supenu kašiku sitno isjeckanog lista i cvijeta hajdučke trave, dijela rusomače, lista i cvijeta kičice, lista i cvijeta ivanjskog cvijeća, borovih iglica, rozoma pirevine, lista ranjenika i lista kupine, izručiti u 1,4 l ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, procijediti i piti zaslađeno medom po 2 dl pre i poslije doručka, ručka i večere. Na svaka 2 dl čaja staviti po kafenu kašičicu cvijetnog praha koji se može da se nađe u kukuruznoj resi pri njenom sazrijevanju. Dnevna doza je 20 grama (kafena kašičica ima 4 grama).
Osim toga, savjetuje se da se u 10 i 16 časova pojedu 2 pečene jabuke zaslađene medom. Hrana mora da bude kalorična, a obroci obavezno treba da sadrže salatu od koprivinog ili maslačkovog lista, kupusa i zelene salate. Preporučuje se da svaka salata bude začinjena supenom kašikom sitno isjeckanog peršunovog lista, listom mirođije, maslinovim uljem, vinskim sirćetom i sa malo soli.
U slučaju da se zbog karcinoma smanji broj leukocita, savjetuje se čaj koji se pravi tako što se 3 supene kašike sitno isjeckanog cvijeta kamilice izruče u 7 dl ključale vode. Čaj ostaviti pokopljen 4 sata, procijediti ga i piti po 2 dl prije doručka, ručka i večere.

Rastvor za ispiranje: Supenu kašiku sitno isjeckanog lista i cvijeta bosiljka, nevenovog cvijeta, lista koprive, lista i cvijeta hajdučke trave i 2 supene kašike sitno isjeckanog lista kupine izručiti u litar ključale vode. Ostaviti poklopljeno 2 sata, procijediti i zasladiti medom. Ispirati vaginu svaki drugi dan ujutru i uveče sa pola litra ovog čaja, koji u vagini treba da ostane 10 minuta. Temperatura čaja ne smije da bude viša od 30˙C