STIGLE VIJESTI IZ ITALIJE, POČINJE TESTIRANJE LIJEKA ZA KORONA VIRUS: Isproban je na nekoliko zaraženih pacijenata, EVO KAKO DJELUJE

Počinje testiranje lijeka Tocilizumaba na oboljelima od korona virusa.

AIFA, Italijanska agencija za lijekove, dala je zeleno svjetlo za testiranje Tocilizumaba, lijeka koji je već isprobavan na nekim pacijentima sa korona virusom.

Odmah ćemo za 10-15 dana testirati na 250 pacijenata u Italiji – najavljuje Vinsento Montesarhio, specijalista za zarazne bolesti u Napuljskoj bolnici Kontinjo.
Više od 20 pacijenata liječi se danas u cijeloj Liguriji pomoću Tocilizumaba, eksperimentalnog lijeka koji se koristi prema terapijskom protokolu koji je pripremila bolnica, poliklinika u San Martinu, za lečenje pacijenata sa pneumonijom KOVID-19, a napredovao je iz regiona Lombardije.

Ukupan broj slučajeva u Italiji, evropskoj zemlji koju je virus najteže pogodio, porastao je na 27.980 sa prethodnih 24.747, što je porast od 13 odsto, odnosno najsporija stopa rasta od kada se zaraza prvi put pojavila 21. februara.

Od prvobitno zaraženih, 2.749 se u potpunosti oporavilo u poređenju sa 2.335 dan ranije.

Na intenzivnoj nezi nalazi se 1.852 osoba.

Indijski proizvođač farmaceutskih sastojaka “Lasa superdženeriks” saopštio je da je pokrenuo saradnju sa Institutom za hemijsku tehnologiju iz Mumbaija kako bi započeli rad na favipiraviru, eksperimentalnom lijeku protiv novog koronavirusa.

“Svim zajedničkim snagama naporno radimo na istraživanju favipiravira, antivirusnog lijeka koji ima dosta potencijala u borbi protiv širokog spektra virusa. Preduzećemo sve potrebne korake da bismo dobili dozvolu od indijske Agencije za kontrolu lekova, kao bi se lek našao na indijskom tržištu što pre”, rekao je doktor Omkar Herlekar, predsednik izvršnog odbora kompanije “Lasa superdženeriks”.

Favipiravir je antiviralni lijek širokog spektra koji je prvo razvila japanska kompanija “Tojama hemikal” protiv RNA virusa, poput gripa, žute groznice, ebole, norovirusa i enterovirusa.

U Indiji ovaj lijek nije zaštićen nijednim patentom.

20. februara, pekinška kompanija “Sihuan farmasutikal holdings” počela je testiranje lijeka na pacijentima zaraženim koronavirusom. Slično se radi u Japanu i Južnoj Koreji.

Doktor Herlekar kaže da se čekaju podaci kliničkih ispitivanja u Kini, a čim ih dobiju, za oko 2 nedelje, “Lasa” će početi sa studijama biološke raspoloživosti i bioekvivalentnosti prije nego što bude tražila dozvolu da se ijlek nađe na indijskom tržištu.
Kako prenose strani mediji, Kina želi da favipiravir unese u svoju zvaničnu listu lijekova protiv covid-19 jer je prošao klinička ispitivanja sa odličnim rezultatima i bez značajnih nuspojava.

Kako se navodi, istraživanja su pokazala da su se pacijenti liječeni favipiravirom brže oporavljali, posebno njihova pluća.

Treća državna bolnica u Šenženu je sprovela istraživanje nad 80 pacijenata, a 35 je primilo ovaj lijek. Rezultati su pokazali da su oni koji su primili lek kroz 4 dana bili negativni na koronavirus, dok je ostalima bilo potrebno 11 dana.

Pacijentima koji su primali favipiravir plućna slika se popravila za 91.43 odsto, u odnosu na 62 odsto onih koji nisu bili dio te grupe.

Slično je pokazalo i istraživanje nad 120 pacijenata bolnice Žongnan Univerziteta u Vuhanu.

Određene farmaceutske kompanije su već dobile dozvole za masovnu proizvodnju ovog lijeka u februaru,a istraživači su preporučili da lijek treba da bude dio terapije što prije.