1 ŠOLJA OVOG ČAJA LIJEČI MNOGE BOLESTI: Pravi se od biljke KOJU MOŽETE UBRATI BILO GDJE (RECEPT)

List koprive efikasno olakšava reumatske tegobe jer znatno umanjuje bol pri kretanju i u mirovanju. Propisuje se za unutrašnju upotrebu kao diuretik jer može da pojača izbacivanje natrijuma i mokraćne kiseline i olakšati stanje kod reumatizma i artritisa.

Takođe, laboratorijska ispitivanja sprovedena u Nemačkoj 1999. godine pokazala su da listovi koprive imaju snažno protivupalno dejstvo. Kopriva djeluje protiv proliva i pomaže kod hemoroida. Čaj se koristi za ispiranje mokraćnih puteva, za sprečavanje stvaranja pijeska u bubrezima, za povećanje količine urina i kod svih upalnih procesa u tijelu. Kopriva snižava i nivo šećera u krvi, pa se zato koristi u brojnim čajnim mešavinama protiv dijabetesa.

Napici od korena koprive olakšavaju i tegobe kod povećane prostate, iako se veličina žlijezde ne smanjuje. Čaj od koprive dobro je sredstvo za jačanje jer podstiče apetit, opskrbljuje organizam gvožđem i uspješno djeluje protiv umora. U spoljnoj upotrebi kopriva se upotrebljava za liječenje akni, ekcema, masne kože i peruti.

Branje koprive za jelo služe prokuhani listovi i mlade biljke koji se beru od kraja februara do maja, a ponekad se mogu ponovo naći u jesenjim mesecima. Drške biljke sa četiri do šest listića treba otkinuti u rukavicama na mjestu gdje je stabljika još mekana. Koren se iskopava u jesen i proljeće, a potom se sprema svjež ili suši. Mladu koprivu možete pripremiti kao spanać, a od nje se prave i dodaci jelima, salate, supe, pite i druga jela.

Mladi se izdanci mogu pržiti na ulju, a osušeni i samleveni u prah mogu se spremati za dalju upotrebu. Otrovni sadržaj iz koprivinih bodljica (mravlja kiselina) kuvanjem ispari, pa se neutralizuje. Kopriva je bogata kalcijumom, fosforom, gvožđem i silikatnom kiselinom. U biljci ima vitamina K, B2 i pantenonske kiseline, pa tako predstavlja prirodni multivitaminski koncentrat.

Sastojci:

2 kašičice listova koprive

250 ml vode

Priprema: Svježi ili sušeni list koprive prelijte šoljom vrele vode, ostavite da poklopljeno stoji deset minuta, pa procijede.

Primjena: Popijte tri šolje na dan kod reumatskih bolova, umora, anemije i smanjenog apetita.

BONUS

Upala sinusa može biti jako bolna i neugodna, stoga ukoliko je moguće spriječite je, a ako je već do nje došlo olakšajte si ovim jednostavnim postupcima.

Tegobe vezane uz sinuse najčešće se pojavljuju u jesen i zimi zbog hladnog vanjskog zraka i suhog zraka u zatvorenim prostorima u kojima boravimo. Sluznica sinusa u tim nepovoljnim uvjetima postaje suha i osjetljiva te sklona upalama.

Upala sinusa ili sinusitis s obzirom na uzrok može biti bakterijska, virusna i, rjeđe, gljivična, a s obzirom na simptome akutnna ili hronična.

Simptomi upale sinusa

jaka glavobolja i pritisak u predjelu sinusa, osobito ujutro kad ustanemo iz kreveta ili kada se saginjemo

iscjedak iz nosa – na bakterijsku upalu sinusa ukazuje gnojni iscjedak iz nosa, a na virusnu sukrvavi iscjedak

začepljen nos

kašalj

povišena tjelesna temperatura

Liječenje upale sinusa

Prije svega treba razlučiti radi li se samo o oticanju nosne sluznice (simptomi su slični kako kod upale sinusa) ili se radi o upali. Oticanje nosne sluznice ne liječi se antibioticima, već redovitim čišćenjem i inhalacijama.

Ukoliko otorinolaringolog utvrdi da se radi o upali sinusa, propisat će antibiotike (no ne uvijek, već samo kod ozbiljnijih upala). Liječenje upale sinusa svodi se na održavanje higijene nosa (sprejevima za nos) i redovite inhalacije, a ukoliko postoji i alergija liječnik će propisati antihistaminike. Ukoliko upala sinusa ne prođe u roku od mjesec dana, moguće će biti potreban manji operativni zahvat.

Samopomoć kod upale sinusa

• kako bi ublažili tegobe vezane uz upalu sinusa ili je prevenirali vodite računa o tome da vam zrak u stanu ili kući zimi zbog grijanja nije presuh

• redovito provjetravajte prostorije, a soba u kojima spavate neka bude nešto hladnija od ostalih prostorija

• održavajte higijenu nosa – redovito ispirite nos fiziološkom otopinom

• inhalirajte se – zagrijte vodu i u nju dodajte kap eteričnog ulja (eukaliptus, ružmarin, čajevac ili kadulja) koji će učiniti sinuse prohodnima i očistiti ih. Ponavljajte inhalaciju nekoliko puta dnevno

• u prehranu uvrstite hren – ima isti učinak kao i inhalacija, a i jača organizam

• unosite više tekućine, no inače jer je više i gubite – pijte čajeve i jedite bistre domaće juhe

• izbjegavajte rafinirani šećer i jedite puno sezonskog voća i povrća, osobito citruse

• predio sinusa mažite i masirajte kokosovim uljem koje ima antivirusna i antibakterijska svojstva

• očistite prostor u kojem živite – prašina loše djeluje na sinusa

• spavajte na povišenom uzglavlju kako bi se sadržaj sinusa moga slijevati niz nos

• pri izlasku na hladan zrak zaštitite glavu i sinuse kapom

Evo kako na prirodan način da izliječite sinuse jednom za sve vremena.

Potrebni sastojci:

– 1/2 šolje čiste vode za piće
– 1/4 šolje jabukovog sirćeta
– 1 žlica sirovog meda

– 1 kašika aleve paprike
– 1 cijeđeni limun

Priprema:

Kuhati vodu, a zatim sipajte u šolju. Dodajte jabukovo sirće u šolju i promiješati, onda neka se ohladi na sobnoj temperaturi. Nakon što se ohladi, dodajte med i biber i ponovo promiješati. Na kraju, dodajte limunov sok i dobro promiješati.
Za najbolje rezultate, popijte ovu smjesu na prazan želudac prije doručka i kasno u noć prije odlaska u krevet.