RECEPT ZBOG KOJEG NIKADA NEĆETE UĆI U APOTEKU !!! ZDRANSTVENA BOMBA 100 % PRIRODNO !!! LIJEKOVI VAM NE TREBAJU…

Biće potrebno:

– 2 limuna,
– 1 srednji korijen đumbira,
– med – oko 500 gr

Priprema:

Limun operite i isjecite na kolutove. Đumbir oljustite i isjecite na kriške. Stavite u čistu staklenu teglu od 1l. Zalijte medom, ali ne do kraja tegle. Ostavite da odstoji jedan dan (limun i đumbir će pustiti sok).

Zatvorite teglu i stavite u frižider na 1-2 mjeseca Kada smjesa postane želatinozna razblažite sa malo tople prokuhane vode (po želji).
Vas lijek je spreman.

Ako ga pripremite sada – bićete spremni za početak sezone prehlade.
Dnevna doza za odrasle – 2 kašike dnevno. Za djecu – 1-2 kašičice.
Možete dodavati u čaj.

BONUS

U pitanju je bokvica a postoje dvije vrste.

Muška uskolisna

Ljekoviti dio je korijen, listovi prije cvjetanja, a sjeme poslije sazrijevanja. Iako se smatra da su obje bokvice izuzetno djelotvorne, pojedini stručnjaci daju prednost muškoj. Sastojci u njoj pomažu kod oboljenja disajnih organa. Izuzetan su prirodni lijek za plućnu astmu, upalu alveola, kod kašlja, čak i tuberkuloze. Posebno je pogodna za djecu, jer joj je sok ukusan, naročito kada se zasladi medom.

Svježe zgnječeno lišće koristi se kao oblog na mijestu uboda insekata ili ujeda zmije, odnosno rana koje teško zarastaju. Sok od svježeg lišća nanosi se na ranu, zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje, spriječava upalu i smiruje bol. Takođe, oblog od listova hladi i odmara noge nakon većih napora.

Ženska širokolisna

U narodu je poznata i kao paskavica, pitoma i velika bokvica, široki trpunac. Za liječenje se najviše koriste listovi, beru se sve dok biljka cvjeta i suše u tankim slojevima na hladnom i provjetrenom mijestu, a korijen se vadi cijele godine. Biljka je djelotvorna kod liječenja rana i čireva, jer sprečava upale. Koristi se i kao lijek protiv kašlja, a pomaže i kod bolesti bešike, čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu.

Od svježe zgnječenog lišća i soka koji se dobija pravi se oblog za iste bolesti kod kojih pomaže i muška bokvica. Svaku ranu ili posjekotinu, koja se iznenada dogodi prilikom boravka u prirodi, uspješno može da zacijeli.

Nosite u džepu preventivno komad čiste gaze i ukoliko se tako nešto dogodi, na ozlijedu stavite izgnječenu bokvicu ili sok, a onda prekrijte gazom.

Sjeme sadrži sluz, masno ulje, bjelančevine i šećer. Jela od bokvice blagotvorno djeluju kod čira na dvanaestopalačnom crijevu, gastritisa, regulišu hemoglobin, poboljšavaju apetit, ali i raspoloženje. Protiv nesanice je najbolje popiti šoljicu čaja ujutru, na prazan želudac, jednu do dvije preko dana i prije spavanja.