Ugledni beogradski profesor medicinske fiziologije dr Dejan Čubrilo gostujući na televiziji u jutarnjem programu otkrio mnoge tajne funkcionisanja našeg organizma, ali i razbio mnoge predrasude.
On je pod znak pitanja postavio i brojne savjete takozvanih svetskih stručnjaka i holivudskih zvezda koje nam nude laka rješenja i superbrze dijete za vitko telo i sjajan izgled.
– Da jedem koliko želim i šta želim i da budem kakav želim, e to neće moći! – kazao je kroz osmijeh dr Čubrilo rano jutros gostujući na TV Pink i naglašavajući da nema brzih rješenja te da treba prvo da upoznate sebe i da vidite koje su vam slabe tačke.
– Nema brzih dijeta, nema brzih rješenja nego obuka kako da se hranite – kaže dr Čubrilo dodajući da poslije 35. godine tijelo ulazi u zonu starenja i da više nije isto jer nema iste količine enzima, hormona…
– Sa godinama moramo da shvatimo da neke stvari moramo da mijenjamo. Jeste, poješćemo nešto što je loše za nas ili veću količinu i to je potpuno normalno ali moramo da znamo svoj put i sebe… Znamo gdje je auto-put pa i ako skrenemo malo na kaldrmu mi ćemo brzo da se vratimo nazad na pravi put – objašnjava dr Čubrilo.
On dodaje i da bi bilo dobro da oko 20. godine izvadimo parametre u kakvom su nam stanju organi, pa hormoni i da onda pustimo 10 godina jer mladi u tim godinama, a to je mladost…., naravno ne razmišljaju ni o zdravlju, ni o bolestima jer je to za taj uzrast potpuno normalno. Ali da onda oko 30. godine opet uradimo analize i da vidimo gdje smo, a pošto imamo rezultate stanja naših organa od prije 10 godina onda možemo da uporedimo gdje smo sa tridesetak i šta treba da popravimo.
Već od tih godina pa nadalje vidimo da nešto više ne možemo kao nekad, a zdravlje, dodaje, nisu samo parametri nego i to koliko zračimo jer koliko smo zdravi toliko i spolja zračimo.
O ishrani: Ako nemate dovoljno enzima tu i tu, onda ne možete jesti to i to
Kad je riječ o ishrani, dr Čubrilo kaže da već u tim godinama moramo da na 1. mjestu promijenimo koliko jedemo i kako kombinujemo hranu: šta sa čim ide i šta ja to mogu.
– Neko ne može da vari proteine, ribu, meso ali danas imate toliko dijeta poznatih žena svijeta koje kažu ja jedem svaki dan ribu, meso, salate, ali ako mi nemamo enzime za to, a to se lako provjerava, onda džabe… Treba sami da vidimo gdje su nam slabe tačke… Da li je to želudac, pankreas, debelo crijevo… Ako nemate dovoljno enzima tu i tu, onda ne možete jesti to i to – kaže dr Čubrilo dodajući da je stvar jasna.
O stresu
– Umjeren stres je koristan, da se malo razbudite, razdrmate, da pokrenete život! Ko spava po 10 sati i ništa ga ne interesuje, taj brzo završi u bolestima a ko je aktivan i stalno ima nove ciljeve mnogo je zdraviji. Ako ste u stresu sat- dva i poslije uživate, to je u redu ali ako to traje satima to je druga priča.
Nadimanje, višak vode u organizmu i celulit
– Evo jednog paradoksa… Dođe mi žena u ordinaciju mršava, čak i ispod kilaže za svoju visinu, a kaže mi doktore sramota me je da vam kažem koliko celulita imam… A stvar je u tom famoznom sastavu proteina i aminokiselina u ćelijama – kaže dr Čubrilo pa pojašnjava:
– To vam je kao posuda, kao jedna flaša u koju stavite sunđer i kad imate taj sunđer, a to je u ovom slučaju protein u ćeliji, nema ko da privuče vodu u tu flašu i vi ste dehidrirani… Kad taj mišić ne može da poraste, možete da vežbate do preksutra ali ništa se neće desiti jer protein nije ušao u sistem.
– Poenta je da ono što ste pojeli, ne možete da iskoristite – recimo imate ljude koji jedu 10 jaja dnevno što je strašno… To je pogubno i u kovidu se pokazalo da su oni koji imaju veliku mišićnu masu najviše podlegli kovidu…. Ne treba vam mišić koji ima ogromnu masu nego onaj koji je snažan, jak, izdržljiv
I dva litra vode dnevno
Iz sveta stalno čujemo i stalno poručuju da pijemo dva-tri litra vode dnevno?! Evo šta doktor kaže na to….
– To je prosto nevjerovatno… Gledam žene po autobusu, sve nose flašice… Ali zašto nosite tolike flaše, što se nalivate tolikom vodom? – pita doktor naše dame iz Srbije.
– Vi ako nemate tu mogućnost da vaša ćelija primi tu vodu, onda ona stoji oko ćelije i dio se izbaci mokrenjem a dio ostaje u prostoru okolo.
Šta sa nama koji nikad nismo žedni?
– To znači da ste dobro hidrirani i da je ćelija dobila ono što joj treba. Ako je mokraća svijetla, vi nemate šta da radite sa vodom… Pratite svoj osjećaj žeđi to je znak da smo dehidrirani a ako je mokraća tamno žuta tad odmah popijte 2 čaše mlake vode i to česmovače. Ko hoće može da je prokuva a ako neće može da je filtrira i da je ostavi u sobi jedno sat da se ta voda prilagodi sobnoj temperaturi.
Kad je riječ o obrocima, doktor Čubrilo ne razume kad se ljudi prejedaju za ručak pa pojedu pitu, pa dva tri parčeta mesa, pa dvije-tri salate….
– Dovoljno je jedno parče mesa i jedna salata – kaže doktor.
Kad je riječ o večeri, otkrio je šta on uzme uveče – popijem čašu vina i uzmem malo badema i to je to. A ako sam baš gladan uzmem nešto malo, samo da prezalogajim. Ne treba vam uveče ni riba, ni meso, bolje neki potaž ili supica što je ostala od ručka. Za doručak dovoljne su samo 4 supene kašike ovsene kaše. Ne razumijem ko napravi litar šejka pa pije, pa to je ozbiljna bolest! Pojedete ujutru jaje-dva a ne 4-5, a ako ste gladni jedite malo kasnije ponovo a ne sve odjednom… Jaja sa slaninom nikako, gdje ide mast sa proteinom!, zaključio je dr Čubrilo.