Neurolozi i stručnjaci za neuronauku izdvojili su namirnice koje mogu negativno uticati na zdravlje mozga. Na tom spisku je i veoma popularna hrana, pa se savetuje opreznost.
Prvi na listi je proteinski prah. Ukoliko ga dodajete u svoja napitke, potencijalno činite veliku grešku jer je on bogat veštačkim zaslađivačima.
“Ti aditivi su ono zbog čega ne koristim proteinske prahove jer uništavaju vaš gastrointestinalni mikrobiom. Zdrav unutrašnji mikrobiom toliko je važan za zdravlje mozga jer se većina naših neurotransmitera proizvodi u crevima“, objasnila je dr Friederike Fabritius.
Stručnjaci ne preporučuju ni gazirana pića. “Soda je jedna od najgorih namirnica za zdravlje mozga zbog visoke koncentracije jednostavnih šećera, koji oštećuju krvne sudove koji hrane mozak kiseonikom. Vremenom, to “izgladnjuje” mozak i može dovesti do preuranjene demencije i moždanog udara. Akutno, šećer takođe uzrokuje upalu mozga, razdražljivost, loše raspoloženje i poremećaje spavanja”, rekao je dr Šanin Lakhan, neurolog, piše huffpost.com.
Ne preporučuje se ni margarin. “Čujemo često da trans masti nisu dobre za srce i krvne sudove. Isto se odnosi i na krvne sudove. Studija iz časopisa “Neurology” otkrila je da su starije osobe koje su imale najviše nivoe trans masti u krvi bile izložene najvećem riziku od demencije“, rekla dr Šej Data, neurolog i kodirektorka centra “YU Langone Concussion” i preporučila maslinovo ulje ili maslac.
Na listi je i alkohol koji je “neurotoksin koji može da ošteti centralni i periferni nervni sistem, čak i ako se konzumira u umerenim količinama”, kako je objasnio dr Brajan Ho.
Stručnjak za neuronauku i izvršni direktor kompanije “Ellipse Analytics” Šon Kalan napomenuo je da i kafa bez kofeina nije dobar izbor zbog hemikalija koje se koriste u procesu pripreme ovog napitka.
Neurolozi o zdravlju mozga i hrani koju bi trebalo izbegavatiFoto:Profimedia
Neurolog Pedram Navab izbegava pomfrit i dodaje: “Ishrana koja uključuje masnu hranu poput pomfrita može da oštetiti krvne sudove koji hrane mozak, uzrokujući kognitivno oštećenje. Šteti krvno-moždane barijeri (BBB) i dovodi do oštećenja neurona hipokampusa, dela mozga koji je ključan za učenje i pamćenje”.
zena blic