Makarone, špagete, “grkljačnčići”, pasta generalno je jedna od namirnica koje se najviše troše, a u posljednje vrijeme sve popularniji su “isntant rezanci”
Prednost leži u tome što ih nije potrebno posebno kuhati, dovoljno je samo da ih prelijete vrelom vodom.
A koja je razlika između “obične” tjestenine i ove “brzinske”? Da li je neka zdravija? Šta je prava tjestenina? To je sušeno tijesto napravljeno od takozvanih zrna – velikih čestica brašna od tvrde pšenice.
Veoma je gusta, jer se čestice brašna zgušnjavaju proteinom glutena. A da bi voda duboko prodrla u tjestenine, potrebno je da se kuhaju 8-10 minuta. Tjestenine od običnog brašna obično su mekše, ali se takođe kuhaju približno isto vrijeme. Čak i tanke rezance napravljene od takvog brašna treba dugo kuhati. Zašto je onda za instant rezance, koji su gotovo uvijek od običnog pšeničnog brašna, dovoljno da se preliju kipućom vodom i odmah skuhaju?
Odgovor na ovo pitanje se može naći u sastavu naznačenom na pakovanju, kaže Dmitrij Žikov, inžinjer prehrambene tehnologije.
“Ako ga pročitate, vidjećete da, za razliku od klasične tjestenine, instant rezanci ne sadrže samo brašno, već i emulgatore, stabilizatore, zgušnjivače, masti i mnoge druge aditive za hranu. Čini se, na prvi pogled, da ovi sastojci teško mogu da ‘natjeraju’ rezance da se brže skuhaju. Ali, nije tako. U velikom broju brendova ovih rezanaca su pronađeni karbonati i kiseline – najčešće natrijum bikarbonat (soda bikarbona), kalijum karbonat (kalijum) i limunska kiselina.
Kad dodate vodu u ovu ‘paklenu’ smjesu, limunska kiselina i karbonati se rastvaraju i reaguju, usljed čega se oslobađa velika količina ugljen-dioksida. Zapravo, to sve izgleda kao mala ‘eksplozija’ unutar rezanaca što ih omekšava. Ovu reakciju, ali bržu i intenzivniju, vidite kada rastvorite šumeću tabletu. Pošto sadrži više kiseline i sode, oslobađa se sve više mehurića ugljen-dioksida koji eksplodiraju na tableti. Ali najviše od svega, kuhanje rezanaca je poput rastvaranja rolne toaletnog papira”, napominje Žikov.
Uticaj na zdravlje
“Zbog načina na koji su napravljeni (i veće rastresitosti), brže se rastvaraju u crijevima i lakše se oslaobađaju ugljeni hidrati. Kao rezultat, brže se vare i apsorbuju. To znači da u znatnoj mjeri podstiču podizanje šećera u krvi. Za razliku od klasične tjestenine, ova vrsta rezanaca više utiče na gojenje. Odnosno, može se reći da je štetniji proizvod”, kaže Žikov, a prenosi Mondo.