Usvijetu od bolesti ovih organa oboli jedna od devet osoba, a nefrolog iz Kliničko-bolničkog centra Zemun, dr Tamara Jemcov je u Jutarnjem programu RTS-a otkrila koji su prvi simptomi bolesti bubrega.
“Bolesti bubrega dugo vremena ostaju asimptomatske, tako da je potrebno sprovoditi regularne ljekarske preglede, posebno kod onih rizičnih kategorija, kao što su bolesnici sa povišenim krvnim pritiskom i šećernom bolešću. Ono što može ukazati na postojanje bubrežnog problema je prisustvo crvenih krvnih zrnaca u mokraći i prisustvo belančevina u mokraći. Takođe, i prisustvo povišenih vrijednosti azurnih materija, uree i kreatinina, kao parametara pokazatelja funkcije bubrega. Tako da, sistematske analize i pregledi koji su ranije bili česti kod nas, a sada se mnogo ređe primenjuju, nedostaju da bi se na vrijeme otkrivale bubrežne bolesti, da bismo na vrijeme mogli da pokušamo da reagujemo”, istakla je.
Ona je u daljem izlaganju pojasnila i zašto su osobe sa dijabetesom i hipertenzijom rizične grupe ljudi.
“To su praktično sistemske bolesti, tako da nisu ni bubrezi pošteđeni gubitka funkcije. Tako da kod tih rizičnih kategorija su mnogo češće bubrežne bolesti, odnosno otkazivanje bubrega nego kod nekih drugih bolesti”, navela je.
Ipak, ono što može tješiti ljude jeste da postoje lijekovi koji mogu pomoći pacijentima sa bubrežnim oboljenjima.
“Postoji terapija, dobra regulacija pritiska i dijabeta, uz određene mere koje mi savjetujemo bolesnicima u smislu dijete, zatim jednog zdravog načina života, prestanak pušenja, vođenja računa o nekonzumiranju alkohola. Postoji način da se progresija bubrežne bolesti uspori. Kod nas su dostupne sve metode koje pomažu bolesnicima koje su sa otkazanim bubrezima, imamo zaista savremene membrane i svu terapiju koja se daje tim bolesnicima”, istakla je dr Jecmov u gostovanju.
Bubrezi, podsjetila je doktorka, imaju izuzetno važnu ulogu u našem organizmu, koja se ne tiče isključivo izbacivanja toksina.
“Bubrezi imaju veoma važnu ulogu u našem organizmu, ne samo odstranjivanja toksina, već i održavanja jednog balansa minerala, kalcijuma i fosfora, utiču na zdrav rast kostiju, takođe, aktivizacijom vitamina D u bubrezima se utiče na rast kostiju i na produkciju crvenih krvnih zrnaca i regulaciju pritiska. Tako da je bubreg jedan pametan organ koji svašta zna, a njegovim otkazivanjem javljaju se posljedice na mnogobrojnim organima i sistemima”, naglasila je negrolog dr Tamara Jecmov.
Na kraju je gledaocima dala savjete kako da preduprede komplikacije i probleme sa bubrezima.
“Mjere prevencije su na prvom mjestu. Ove kategorije ljudi koji imaju hipertenziju, dijabetes, treba da imaju redovnu kontrolu funkcije bubrega da bi se na vrijeme moglo djelovati. Da bi se ove bolesti otkrile na vrijeme važni su redovni sistematski pregledi, ne samo ove dvije kategorije, već svih. Takođe, tečnost je važna, bubrezi vole vodu, unosite dovoljno tečnosti, barem dvije litre. Provodite što više vremena napolju, unosite manje soli, dosta voća i povrća”, poručila je ona na kraju.