SMANJUJU RIZIK OD DOBIJANJA DIJABETESA, USPORAVAJU STARENJE: 5 namirnica u koje se kunu svi nutricionisti (FOTO)

Bez obzira da li imate namjeru da sredite liniju, dovedete težinu u red, ili da se načelno zdravo hranite, postoji 5 namirnica koje nutricionisti redovno jedu. A ako je dobro za njih, biće i za vas.

U nastavku saznajte o kojoj se to hrani tačno radi.

Zeleno povrće

Zbog toga što zeleno povrće obiluje hranljivim materijama, vlaknima, antioksidansima, vitaminima A, E, C, i K, nutricionisti se trude da ga uvrste u skoro svaki obrok. To isto obavezno probajte i vi. Neće biti teško, jer zelenu i kupus salatu možete jesti uz sve, spanać dodati u omlet i smuti, kelj u razne gulaše i čorbe, blitvu u kuhani krompir, rukolu sa čeri paradajzom, matovilac sa sokom od limuna i himalajskom solju…

Orašasti plodovi

Pošto u sebi sadrže zdrave masti i antioksidanse, orašasti plodovi su sjajan izvor proteina i vlakana. Idealni su kao užina, i onda kada želite brzo da utolite glad. Nutricionisti savjetuju da ih jedete u manjim količinama, a osim što funkcionišu samostalno, dobri su i u drugim jelima. Od pinjola napravite pesto sos, orahe dodajte u salatu, lješnike u kolač, bademe u ovsenu kašu, indijski orah u smuti, pistaće pospite preko voćne salate…

Jaja

Odavno je potvrđeno da su jaja zdrava, pa se nemojte ustručavati da ih češće koristite. Nutricionisti podsjećaju da ne moraju uvek biti glavna komponenta u jelu, već dodatak (kao na primer u kolačima i testima). Jaja su odlična za jačanje nervnog sistema i zdravlje očiju. Bolje je da su organska, a pored kokošijih tu su još ćureća, pačija, guščija, i prepeličija jaja. Najbolja su za doručak, te ih možete ispržiti, skuvati, poširati, napraviti kajganu, omlet, ili fritatu.

Riba

Ovde se prije svega misli na sitniju ribu, i onu koja u sebi nema veliku količinu žive. Riba je generalno važna zbog omega-3 masnih kiselina, selena, kalcijuma, vitamina B2, i naročito D vitamina. Zato nutricionisti u svojoj ostavi uvek imaju konzerve sardine i skuše. Njih možete ubaciti u testeninu, napraviti namaz, dodati u rižoto, preko salate, ili jednostavno služiti uz prepečen hleb i masline…

Šljive

I, na kraju spiska nalazi se namirnica koju vjerovatno niste očekivali. U pitanju je voće, i to – šljive! Osim što su niskokalorične, šljive pomažu da se smanji holesterol. Dobre su za varenje, smanjuju rizik od dobijanja dijabetesa, i usporavaju proces starenja. Jedite ih što češće sirove (mada su i sušene podjednako dobre), a nutricionisti savjetuju da ih ubacite u jela od mesa, kolače, deserte, i naravno dodate u jutarnji musli.