Za naš imunitet i zdravu crijevnu floru kiselo zelje je supernamirnica koju bismo trebali jesti jako često. Prava je blagodat za probavu, a prozvano je i antistresnim povrćem. Rasol od kiselog zelja među najboljim je ublaživačima mamurnosti te prirodno pročišćavajuće sredstvo za naš organizam, prenosi Haber.
Idealan za skidanje kilograma
Već tisućljećima je poznata ljekovitost kupusa, svježeg i ukiseljenog, koji je u našim krajevima tradicionalna domaća hrana u hladnim danima. Tada je posebno koristan i zbog vitamina C, koji pomaže u borbi protiv prehlada i viroza, a popravlja i raspoloženje. Pomorac James Cook navodno je s kiselim zeljem oplovio svijet i liječio posadu broda od skorbuta, bolesti uzrokovane nedostatkom vitamina C, a u Kini su ga preporučivali za vječno zdravlje.Kiselo zelje jedna je od temeljnih namirnica u dijetalnoj prehrani i pravi prehrambeni izbor za svakoga tko želi izgubiti pokoji kilogram ili očuvati liniju jer u 100 grama kiselog zelja ima samo 26 kalorija. U narodnoj se medicini koristi za regeneraciju jetre, liječenje dijabetesa, gihta, čira na želucu i dvanaesniku, potiče izlučivanje štetnih tvari iz organizma, blagotvorno djeluje na funkcioniranje srca i krvotoka, snižava povišeni kolesterol.
Liječi glavobolju
Osim toga, kiselo zelje može se koristiti za ublažavanje svrbeža na koži zbog različitih alergijskih upala, manjih opeklina i uboda insekata, posebno pčele ili ose. Na zahvaćeno mjesto stavite oblog od lista kiselog zelja i omotajte ga zavojem ili gazom.
Protiv neugodnog zadaha iz usta više puta dnevno žvačite ribano kiselo zelje. Učinkovito liječi i glavobolju, dovoljno je da na čelo stavite list kiselog kupusa i omotate ga gazom. Oblozi od kiselog zelja ublažavaju i reumatske bolove i upale vena,piše Gloria